Together Bruxx Vinohradský Parlament Potrefená Husa Hybernská Potrefená Husa Pardubice Sia restaurant Brambory Cukrář Skála Sisters Bistro Foodway Catering Výdejna FWC Návštěvnické centrum Staropramen Wevar
Kariéra
Together
English
Test vaječných likérů

Redakční test vaječných likérů. Jaký si nás získal a který je jen pro drsňáky?

Bez dobrého vaječného likéru by to nebyly ty pravé české Vánoce. Proto jsme vám ve Forbes připravili test a vyrazili jsme pro tuhle specialitu do našich oblíbených podniků.

Od každého jsme si v redakci dali skleničku a rozdíly byly překvapivě snadno rozpoznatelné. Ačkoliv jsme původně nezamýšleli určit vítěze a poražené, ale spíš popsat chutě a speciality, jeden z testovaných nakonec přece jen vyčníval nad ostatními.

Tady máte abecedně seřazený výsledek, který potěší milovníky jemných sladkých chutí i seriózně ostrých záležitostí.

Alcron – Amaretto nad vanilkou

Cena: 500 mililitrů za 400 korun

Vaječňák z rukou barmanů Bebop pražského vyhlášeného hotelu Alcron nás na první ochutnání rozhodně zaujal sladkou chutí připomínající šodó podávané k dukátovým buchtičkám. Citelná je chuť Amaretta, množstvím alkoholu nám připadal spíš silnější.

Co při testu zaznělo nejčastěji: Připomíná krém ze špičky. Neobsahuje smítka vanilky jako ostatní likéry z testu, k výrobě byl použit vanilkový cukr. Je z něj příjemně cítit Amaretto, které přidává likéru jemný mandlový podtón.

Cafe Hrnek – Ostrost sama

Cena: přibližně 200 mililitrů za 200 korun

Holešovická kavárna Cafe Hrnek je typickou pražskou hipsteřinou, kde si můžete dát vynikající kávu, dezerty i brunch. Do našeho výběru jsme zařadili jejich sezonní specialitu, která hned na první ochutnání nakopne silnou a drsnou chutí whiskey.

Co při testu zaznělo nejčastěji: Ze všech vzorků je nejvíc řídký, je v něm hodně cítit chuť whiskey. Ideální pro ty, kteří mají tento alkohol rádi. Pro ostatní až moc silný.

IF Ivety Fabešové – Hustý jako jesenka

Cena: 500 mililitrů za 450 korun

Známá cukrářka Iveta Fabešová letos prodává svůj vyhlášený likér na e-shopu a spojila síly s destilérkou Svach. V jejím vaječňáku najdete smetanu, rum, žloutky, kondenzované mléko a vanilkový lusk. Byl to jeden z nejhustších v testu.

Co při testu zaznělo nejčastěji: Chutná jako Jesenka. Příjemná chuť vanilky. Velmi hustý a sladký. Mírná chuť alkoholu.

Lokál  Krémový bonbonek

Cena: 500 mililitrů za 149 korun

Restaurace Lokál spadající do pražské sítě Ambiente se pyšní vlastním likérem s jemnou chutí, mnohým připomínající salko. Jemný však není co do složení alkoholu, který je z vaječňáku dobře cítit.

Co při testu zaznělo nejčastěji: Spíš řidší konzistence. Je cítit alkohol. Jemný a sladký jako bonbon.

Cukrárna Myšák  Vzpomínková klasika

Cena: 300 mililitrů za 298 korun, 1 litr za 628 korun 

Podle všech členů redakce, kteří měli možnost testovat, jde jednoznačně o nejtypičtější český vaječňák připomínající tradiční receptury našich babiček. To přisuzujeme především alkoholové složce, kterou je v tomto jediném případě klasický tuzemský rum.

Co při testu zaznělo nejčastěji: Spíš sladší. Alkoholová složka je výrazná. Hustá konzistence. Chutná jako klasický vaječňák.

Sorry  pečeme jinak – Rozmanitá chuť lásky a vítězství

Cena: 500 mililitrů za 490 korun

Ajrkoňak od brněnského „Sorry – pečeme jinak“ na nás zapůsobil nejvíc. Má nejrozmanitější a nejzajímavější chuť, která je skvěle vyvážená. Cukrárna Šárky Divácké byla několikrát vyhlášena jako nejlepší v Brně a svým originálním vaječňákem, který v našem testu překonal veškerou konkurenci, svůj prim potvrzuje.

Co při testu zaznělo nejčastěji: Chuťově rozmanitý a vyvážený. Příjemná a zajímavá kořeněná příchuť. Velmi hustá konzistence.

Cukrář Skála – Karamel nad vanilkou

Cena: 350 mililitrů za 259 korun

Likér z rukou pražské cukrářské „továrny“ na první pohled vyniká mezi ostatními z našeho testovacího výběru svou světle hnědou barvou způsobenou obsahem karamelu, který je i chuťově cítit.

Co při testu zaznělo nejčastěji: Chuťově připomíná Salko, ale není tolik sladký. Chuť karamelu může lehce přebít klasickou chuť vaječného likéru. Hodně hustá konzistence a jemná chuť alkoholu.

Traffik Coffee  Šéfredaktorův favorit

Cena: 500 mililitrů za 487 korun

Waječňák z pražské kavárny Traffik je něco mezi vaječným likérem a egg nogem, který se na rozdíl od českého vaječňáku nepřipravuje z kondenzovaného mléka, ale z obyčejného mléka a ze smetany. Nedalo by se tedy určitě říct, že je tradiční, ale je rozhodně kouřový, silný a také méně sladký. A vítězný pro šéfredaktora Forbes, Petra Šimůnka.

Co při testu zaznělo nejčastěji: Seriózní záležitost. Silný, alkoholový a kouřový. Chuť muškátového oříšku a whiskey.

Cafe Tvaroh  Řídký říz

Cena: 500 mililitrů za 145 korun

I dejvická kavárna Tvaroh si letos připravila vlastní recepturu českého vaječňáku. Redakce Forbesu se téměř jednohlasně shodla na příjemně sladké chuti a vanilkové vůni, která je zároveň doprovázena lehkou hořkostí. Alkoholová složka u tohoto likéru rozhodně není zanedbatelná.

Co při testu zaznělo nejčastěji: Řídká konzistence. Méně sladký než ostatní a trochu hořký. Vanilková vůně. Má říz.

Votre plaisir  Baby koňak

Cena: 500 mililitrů za 449 korun

Malou kavárnu v centru Prahy provozuje manželský pár, který si zároveň sám tvoří všechny vynikající zákusky i svůj vaječný likér. Na první pohled sytě žlutý, chuťově nejsladší likér s výraznou mléčnou chutí a ideálním přívlastkem „baby koňak“, který bude pro mnohé mlsné jazýčky příjemným potěšením.

Co při testu zaznělo nejčastěji: Hodně sladký a mléčný, ale zajímavý. Zpočátku má lehce slanou příchuť, pak nastoupí sladká, což je neobvyklý zážitek.

ZDROJ: https://forbes.cz/redakcni-test-vajecnych-likeru-jaky-si-nas-ziskal-a-ktery-je-jen-pro-drsnaky/