Together Bruxx Vinohradský Parlament Potrefená Husa Hybernská Potrefená Husa Pardubice Sia restaurant Brambory Cukrář Skála Sisters Bistro Foodway Catering Výdejna FWC Návštěvnické centrum Staropramen Wevar
Kariéra
Together
English

Mám rád kuchařský stres a pořád se chci učit nové věci. Nedovedu si představit, že bych dělal něco jiného, říká Štift

V restauraci Sia si šéfkuchař Jiří Štift plní svůj sen. Za sebou má bohatou kariéru v Česku i po světě, včetně půlročního angažmá na zaoceánské lodi a sám otevřeně přiznává, že si vlastně nedovede představit, že by dělal cokoliv jiného než kuchařinu. „Mám nádherné povolání. V kuchyni jsem třicet let a pořád je co se učit,“ říká v nové epizodě podcastu Chef Arena.

Šéfkuchař restaurace Sia Jiří Štift by se možná vůbec ke gastronomii nedostal, nebýt spolužáka, který mu vnukl nápad vyučit se kuchařem. O tom, že to bylo dobré rozhodnutí, svědčí tři desítky let trvající kariéra, během které vařil po celém světě, včetně výletní zaoceánské lodi Queen Elisabeth 2.

„Naloďoval jsem se v Southamptonu a první cesta byla do New Yorku. Stejně jako Titanic, akorát jsme to tedy zvládli o něco lépe,“ vzpomíná Štift s nadsázkou na své půlroční angažmá. Právě na obřím parníku měl možnost poprvé opravdu přičichnout k autentické asijské kuchyni, kterou je nyní restaurace Sia proslulá. „Kuchařina je hezké řemeslo, které dokážete provozovat po celém světě. Pokud zůstanete zaprdění jen ve své vesničce, nebo klidně i v Praze, tak se ochuzujete o zážitky. Díky našemu zaměstnání dokážeme poznávat lidi, kultury, cestovat a odevšud si můžeme něco zajímavého přivézt,“ říká Štift s tím, že za svou vlastní sílu považuje právě možnost čerpat stále nové poznatky a inspirovat se.

Proč má Jiří Štift rád stres v kuchyni? Kde jsou podle něj nejlepší restaurace? Vaří rád i doma a co posledního takto rodině uvařil? Poslechněte si celý podcast ZDE.

ZDROJ: https://www.info.cz/podcasty/chef-arena/mam-rad-kucharsky-stres-a-porad-se-chci-ucit-nove-veci-nedovedu-si-predstavit-ze-bych-delal-neco-jineho-rika-stift?fbclid=IwAR29r-IvbYdaYqA32__EAmhVtHL3PjfY_zAG-FIIEW903qjR3gnVHzkGahs#