Together Bruxx Vinohradský Parlament Potrefená Husa Hybernská Potrefená Husa Pardubice Sia restaurant Brambory Cukrář Skála Sisters Bistro Foodway Catering Výdejna FWC Návštěvnické centrum Staropramen Wevar
Kariéra
Together
English
architekt David Chmelař

Páteční pětka / Architekt David Chmelař ve víkendovém dotazníku

„Ideální je, pokud bydlení udržuje charakter daného místa. Vždycky chci, aby dům podpořil prostor a doplnil okolí – vedle starého domu klidně může stát nový, je ale třeba být pokorný,“ vysvětluje svůj přístup architekt David Chmelař. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Od dětství a během střední školy chodil vypomáhat do architektonické kanceláře. Až na krátkou dobu během studií na střední škole nikdy nepracoval v jiném než vlastním ateliéru. Vystudoval pražské ČVUT a rychle o sobě dal vědět prvními projekty, mezi něž se řadí např. zimní stadion, bytové domy nebo rekonstrukce náměstí. Dlouhodobě se podílí na zvelebování veřejného prostoru v Hronově, kde vyrůstal a kam se nyní s rodinou vrací na víkendy a na léto.

Studio Chmelař architekti se již od svého začátku převážně specializuje na rezidenční bydlení. Výrazně se však angažuje i při kultivaci městského prostředí v historickém kontextu. Přestože dnes jeho studio pracuje na mnohonásobně větších návrzích, nedá dopustit na to, že si drží relativně malý tým. 

 

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Největší radost mi teď dělá vymýšlení atmosféry nové čtvrti v centru Brna, která vznikne revitalizací území po bývalé textilní továrně a nákupním centru. Obecně mě přetváření brownfieldů a zdevastovaných prostor po dožitých výrobních areálech a oživování genia loci místa naplňuje asi nejvíce. Tato práce mě i celý náš tým baví už desítky let. V současné době se také podílíme na obnově dvou velkých pozemků na Smíchově a jsme přesvědčeni, že i díky nám se z této pražské čtvrti stane nádherné místo pro bydlení.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Jsem moc rád, že dvě moje nejoblíbenější jídla umím sám připravit – salát caprese a špagety carbonara. S větším nasazením bych se asi zvládl doučit vařit i některá další jídla, ale díky kuchařským schopnostem manželky zůstanu v kuchyni i nadále ve své nejsilnější pozici, a to v pozorování a následné konzumaci. A když zrovna na vaření nemáme moc času, anebo si chceme pochutnat na něčem zajímavém, rádi vyrazíme do restaurace, třeba do Mlýnce u Karlova mostu a nebo na výborné mušle do Bruxx.

vařené mušle z restaurace Bruxx

3.
Co vám přináší klid v duši?

Když je celý dům uklizen, je ticho, děti spí a já mohu při západu slunce odpočívat na zahradě na lehátku pod naším osmdesátiletým dubem. Klid v duši mám obecně hlavně při tichu, asi jediná hlučná činnost, která mě také uklidňuje, je sekání trávy na zahradě. Hlavu si vyčistím i během sportování, při monotónních pohybech, u kterých nemusím vůbec přemýšlet – plavání a běh.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Po dlouhé pauze jsme s manželkou a dětmi opět začali lyžovat a znovu jsme objevili, jak je tento sport zábavný. Díky hraní si s mými dětmi se také moc rád vracím do dětských let, baví mě vidět svět dětskýma očima.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Z novější tvorby mě žádný film či seriál, kterých bych mohl doporučit, nenapadá. Rád se vracím k filmům, které jsem s oblibou sledoval na střední škole – třeba Amarcord a La Strada od Federica Felliniho. Ze seriálů bych vypíchl Lynchovo Městečko Twin Peaks. Na víkend bych kromě filmů a seriálů rozhodně doporučil i nějakou dobrou knihu. Z nedávného výletu po Paříži jsem si z Centre Pompidou přivezl monografie od architekta Arno Brandlhubera a také knihu Houses od Smiljana Radice. Velice zajímavá byla také kniha od architektů BIG s názvem Formgiving. Byl bych moc rád, pokud by se povedl zrealizovat jejich návrh Vltavské filharmonie a v České republice bychom tak po dlouhé době opět měli světovou architekturu.

ZDROJ: https://www.selectedmag.cz/luxury-living/patecni-petka-architekt-david-chmelar-ve-vikendovem-dotazniku/