Together Bruxx Vinohradský Parlament Potrefená Husa Hybernská Potrefená Husa Pardubice Sia restaurant Brambory Cukrář Skála Sisters Bistro Foodway Catering Výdejna FWC Návštěvnické centrum Staropramen Wevar
Kariéra
Together
English
šéfkuchař Oldřich Matoušek s polární treskou

V nabídce Bruxxu se krátce mihne polární treska

Pouze po tři dny, od 8. do 10. března, bude možné v restauraci Bruxx v Praze na Vinohradech ochutnat speciality, jejichž hlavní ingrediencí je polární treska vyhledávaná pro své pevné a lahodné maso. Skrei poslouží kuchařskému týmu jako základ předkrmu a několika hlavních chodů.

Skrei je norský výraz pro poutníka, a právě toto slovo polární tresku velmi dobře vystihuje.

Žije v Barentsově moři, kde má ideální podmínky, jakmile ale dosáhne čtyř let, přidá se k hejnu dalších starších ryb a vydá se na pouť dlouhou tisíce kilometrů, která vede k norským břehům, aby zde založila své potomstvo. I díky této cestě má vypracované štíhlé tělo bez známek tuku. U souostroví Lofoty ovšem na miliony ryb čekají rybáři, kteří je loví právě pro jejich lahodné a pevné maso.

Lovná sezona skrei trvá pouze od ledna do března.

A tak s ní kuchaři a restaurace mají možnost pracovat jen po omezenou dobu. Letos k nim bude patřit i pražská restaurace Bruxx. „Mám skrei velmi rád. Baví mě na ní, že když ji rozkrojím, jsou krásně vidět šupinky masa. Skvěle drží tvar a její příprava je velmi rychlá,“ pochvaluje si polární tresku sous chef Bruxxu Oldřich Matoušek, který z ní sestavil speciální menu.

Na úvod si hosté budou moci dopřát ceviche.

Tedy marinované kostky tresky v kyselém vinegretu doplněné o klementinky a kyselou zeleninu. Prvním ze tří hlavních chodů bude skrei s uzeným čajem. „Kouzlo tkví v tom, že maso rychle zavařím v čaji, který hned vypnu. Pak přidám máslo, což dohromady vytvoří velmi jemnou vůni, v níž dominuje uzený čaj. Pro tento recept využiji čínský čaj Lapsang, který se udí na borovicových větvích,“ popisuje jeden ze svých výtvorů Oldřich Matoušek s tím, že k rybě se v tomto případě bude podávat omáčka ze sušené a fermentované tonky a lehký citrusový salát s fenyklem.

naservírované jídlo z polární tresky

Konkurovat této úpravě bude pokrm nazvaný treska skrei a humrová raviola.

„U tohoto receptu si pohrávám s fantazií hostů. Humrovou raviolu totiž překryji lanýžovým želé, které se na ní postupně rozpustí a nádherně ji dochutí. Vše doplní pěna ze sardinek, kterou mám velice rád. Hosté ji dostanou čerstvě připravenou vedle v kastrůlku,“ dodává sous chef. Třetím z hlavních pokrmů bude skrei se sušenkou ze sýra Livarot. „Pro někoho je kombinace ryby a sýra už za hranou, mně ale přijde zajímavá. Navíc v tomto pokrmu nepůjde o jedinou zajímavost. Tresku totiž budu připravovat na páře ze sušeného heřmánku, který rybu báječně provoní. K tomu budu servírovat máslovou sušenku s francouzským silným kravským sýrem Livarot a vše doplním o francouzský koláček s mušlovým ragú,“ objasňuje Oldřich Matoušek.

ZDROJ: https://www.atbars.com/2023/03/07/v-nabidce-bruxxu-se-kratce-mihne-polarni-treska/#!prettyPhoto[1]/https://www.atbars.com/wp-content/uploads/2023/03/02_Bruxx_skrei.jpg